ВИЗЕН РЕЖИМ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО ДРУГИ ДРЖАВИ, СПЕЦИЈАЛНИ АДМИНИСТРАТИВНИ РЕГИОНИ И СУБЈЕКТИ И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ВЛАСТИ НЕПРИЗНАТИ КАКО ДРЖАВИ

А Држава, субјекти и административни региони
Б Виза за влез во Република Македонија
В Должина на престој во РМ без виза
Г Виза за влез во странската држава
Д Странски ДКП надлежни за издавање визи на државјани на РМ
Ѓ ДКП на Република Македонија акредитирано за странската држава

Бр.
Држава
Виза за влез
во РМ
Виза за влез
во странската
земја
Странски ДКП
надлежни за издавање
визи на
државјани на РМ
ДКП на Р. Македонија
акредитирано
за странската држава
1
Авганистан 17*
ДА ДА  Софија +35929627476  
2
Австрија
НЕ НЕ  Скопје (02) 3083700  Виена +4315248757
3
Австралија        1*
НЕ ДА  Белград +381113303400  Канбера +61262826220
Meлбурн +61398672200
4
Албанија          18*
НЕ НЕ  Скопје (02) 3246728  Тирана +355 4 2274 765
5
Алжир          17*
ДА ДА  Букурешт +40212115150  
6
Ангола   17*
ДА ДА  Белград +381112653422
+381113693270
 
7
Андора  
НЕ НЕ   Париз +33140060330  
8
Антигва и Барбуда
НЕ ДА    
9
Азербејџан19*
НЕ ДА  Анкара +903124412620 Анкара +903124399204
10
Аргентина    8*
НЕ ДА  Софија……. +35929712539  
11
Бангладеш  17*
ДА ДА  Берлин.…+49-030-3989750  
12
Барбадос
НЕ ДА  Брисел………+3227321737  
13
Бахами
НЕ НЕ  Лондон……+442074084488  
14
Бахреин 17*
ДА ДА    
15
Белгија
НЕ НЕ  Холандска Амбасада
Скопје (02) 3109 250
Белгиска Амбасада
Софија +35929887280
Брисел +3227345687
16
Белизе 17*
ДА ДА    
17
Белорусија 3*17*
ДА ДА  Белград +381113616938 Москва +74991243357
18
Бенин 17*
ДА ДА  Париз +33145009882  
19
Боливија  17*
ДА ДА  Рим +39068841001  
20
Босна и Херцеговина
НЕ НЕ  Скопје (02) 3086216 Сараево +38733206004
21
Боцвана
НЕ ДА  Лондон +44207499031  
22
Бразил
НЕ ДА  Софија +359 29719823  
23
Брег на
Слоновата Коска 17*
ДА ДА  Париз +33153646262  
24
Брунеи 9*
НЕ НЕ    
25
Бугарија
НЕ НЕ  Скопје (02) 3229444  Софија +359 28705098
26
Буркина Фасо  17*
ДА ДА  Париз +33143599063  
27
Бутан  17*
ДА ДА    
28
Бурунди 17*
ДА ДА Париз +33145206061  
29
Бурма / Мианмар 17*
ДА ДА    
30
Вануату 17*
ДА ДА    
31
Ватикан
НЕ НЕ Љубљана +38614339204 Рим +39 06 635 878
32
Велика Британија
и Сев. Ирска
НЕ ДА Скопје (02) 329 9299
www.visa4uk.fco.gov.uk/
Лондон +44 207 976 0535
33
Венецуела
НЕ ДА Софија +35929631637  
34
Виетнам      17*
ДА ДА Софија +359 2 963 2609  Пекинг +86 10 6532 7846
35
Габон  17*
ДА ДА Рим +39065358970  
36
Гана  17*
ДА ДА Белград +381113440856  
37
Гамбија  17*
ДА ДА Будимпешта + 43 1 740 40 5758  
38
Гвајана  17*
ДА ДА Лондон +441712297684  
39
Гватемала
НЕ НЕ Рим +3906 36381143  
40
Гвинеја  17*
ДА ДА Белград +381113444840  
41
Гвинеја Бисао 17*
ДА ДА Париз +33145261851  
42
Германија
НЕ НЕ Скопје (02) 3093900 Берлин +49 30 890 69 511
Минхен +49 89 542 44756
Бон +49 228 23 79 86
43
Гренада 17*
ДА ДА Лондон +442076314277  
44
Грузија     3*17*  
ДА ДА Анкара +903124918031          
45
Грција
НЕ НЕ Скопје (02) 3219260 Атина +30 210 67 49 585
Солун +30 2310 277 348
46
Данска
НЕ НЕ Скопје (02)  3104067 Копенхаген +4539766920
47
Доминика  17*
ДА ДА    
48
Доминиканска
Република 17*
ДА НЕ Рим +390636004377/4316  
49
Египет         17*
ДА ДА Софија +359 29870215
Софија +359 29881509
Каиро +202 23 805 269
Каиро +202 27 508 501 
50
Еквадор  17*
ДА ДА    
51
Екваторијална
Гвинеја 17*
ДА ДА Париз +33156885454  
52
Ел Салвадор
НЕ НЕ Рим +39068076605  
53
Еритреа  17*
ДА ДА    
54
Ерменија   10* 17*
ДА ДА Софија +3592 9547970
/9526046
 
55
Естонија
НЕ НЕ Скопје (02) 3090858 Стокхолм +46 8 667 21 45
56
Етиопија 17*
ДА ДА Рим +39064416161  
57
Замбија   17*
ДА ДА Берлин +49 302062940  
58
Зимбабве  17*
ДА ДА    
59
Израел
НЕ НЕ Белград +381113672400 Тел Авив +972737154900
60
Индија 2а*17*
ДА ДА Софија +359 2 963 56 75 Њу Делхи +91 11 4614 2602
61
Индонезија  2*17*
ДА ДА Будимпешта +3614133800/01  
62
Ирак            17*
ДА ДА Белград +38111467508  
63
Иран   2*17*
ДА ДА Софија +35929878546
+35929789391
 
64
Ирска7*
НЕ ДА Букурешт +40213102161 Лондон +44 207 976 0535
65
Исланд
НЕ НЕ Скопје (02) 32 44 300 Лондон +44 207 976 0535
66
Италија
НЕ НЕ Скопје (02) 32 36 500 Рим +39 06 84 19 868
Венеција +39 0415320282
67
Јамајка        17*
ДА ДА Женева +41229080760
+41229080767
 
68
Јапонија
НЕ НЕ Виена +431 53 1920  Виена +43 1 524 8757
69
Јемен    5*17*
ДА ДА Рим +390644234299  
 
       
71
Јордан   17*
ДА ДА Анкара +90 312 44 02 054          
72
Јужно Африканска Република       17*
ДА ДА Атина +302106106645  
73
Казакхстан   2*19*
НЕ ДА Виена +43136791750 Анкара +903 12 439 92 04
74
Камбоџа   17*
ДА ДА Берлин +493048637901  
75
Камерун    17*
ДА ДА Берлин +4930890680921  
76
Канада
НЕ ДА Виена +43 1 531 83 000
Белград +381 11 306 3000
Отава +1 613 234 38 82
Торонто 1 416 322 21 96
77
Капе Верде   17*
ДА ДА    
78
Катар   17*
ДА ДА Рим +39 06 44 249 450 Катар +974 49 31 374
79
Кенија   8*17*
ДА ДА Париз +33156622525  
80
Кина   4*17*
ДА ДА Скопје (02) 321 3163 Пекинг +86 10 6532 7846
81
Кипар
НЕ НЕ Белград +381113672725  
82
Киргистан    17*
ДА ДА Анкара +90 312 491 35 28         Анкара +903 12 439 92 04
83
Кирибати    17*
ДА ДА    
84
Колумбија   17*
ДА ДА Виена +4314084132  
85
Комори        17*
ДА ДА    
86
Конго, Реп.  17*
ДА ДА Рим +39068417422  
87
Конго, Демок.
Република 17*
ДА ДА Рим +390642010779  
88
Кореја/Јужна
НЕ ДА Софија +35929712181  
89
Кореја/Северна 17*
ДА ДА Софија +359 2 9746111        Пекинг +86 10 6532 7846
90
Коста Рика
НЕ ДА Рим +390684242853  
91
Косово
НЕ НЕ   Приштина +381 38 247 462
92
Куба
НЕ НЕ Софија +359 2  872 20 14  
93
Кувајт  17*
ДА ДА Анкара +90 312 446 45 78          
94
Лаос  17*
ДА ДА Париз +33145530298  
95
Латвија (Летонија)                                  
НЕ НЕ Скопје (02) 3093900
3093801
Варшава +48 22 651 7291
96
Лесото  17*
ДА ДА Рим +39 06 85 42 496  
97
Либан   17*
ДА ДА Анкара +903124467485           
98
Либерија  17*
ДА ДА Рим +390630362212  
99
Либија  17*
ДА ДА Белград +38111 668253  
100
Литванија
НЕ НЕ Варшава +4822 635 97 94 Варшава +48 22 651 7291
101
Лихтенштајн
НЕ НЕ Скопје (02) 3103309/10 Берн +41 31 352 00 02
102
Луксембург
НЕ НЕ Скопје (02) 3109250 Брисел +32 2 734 56 87
103
Мадагаскар 17*
ДА ДА Рим +390636307797  
104
Макао-спец. Дм.
регион на НР Кина
НЕ НЕ    
105
Малави 17*
ДА ДА    
106
Малдиви    6*17*
ДА ДА    
107
Малезија
НЕ НЕ Будимпешта +361 248 0810  
108
Мали  17*
ДА ДА Рим +390644254068  
109
Малта
НЕ НЕ Рим +39066879947 Рим +39 06 84 19 868
110
Маријана
Северна 17*
ДА ДА    
111
Мароко  17*
ДА ДА Софија +35928651126
/8651137
 
112
Маршалски
Острови 17*
ДА ДА    
113
Мауританија  17*
ДА ДА Париз +33145048854  
114
Маурициус
НЕ ДА Париз +33142273019  
115
Мексико  14*
НЕ ДА Белград +381113674170  
116
Микронезија 17*
ДА ДА    
117
Мозамбик 17*
ДА ДА Рим +39068074582  
118
Молдова 2*17*
ДА ДА Софија +359 2 935 6015/11 Софија +359 2 870 15 60
119
Монако
НЕ НЕ Скопје (02) 32 44 300  
120
Монголија 4*17*
ДА ДА Трст +39040575422  Пекинг +86 10 6532 7846
121
Намибија  17*
ДА ДА    
122
Нару  17*
ДА ДА    
123
Непал 17*
ДА ДА Берлин +493034359920  
124
Нигер  17*
ДА ДА Рим +39063729013  
125
Нигерија  17*
ДА ДА Будимпешта +3612122021  
126
Никарагва
НЕ НЕ Рим +39068414693  
127
Нов Зеланд
НЕ ДА Лондон +441245454449  
128
Нова Гвинеја
Папуа  17*
ДА ДА Лондон +442079300922  
129
Норвешка
НЕ НЕ Скопје (02) 32 38 525 Стокхолм +46 8 667 21 45
130
Обед. Арапски
Емирати 17*
ДА ДА Рим +390636306100
СК (02) 3118692       
Доха + 974 49 31 374
131
Оман          17*
ДА ДА Рим +390636300517  
132
Палестински власти -
субјекти и териториални
власти не признати
како држави 17*
ДА ДА    
133
Пакистан     17*
ДА ДА Анкара +90 312 427 14 10           
134
Палу   17*
ДА ДА    
135
Панама
НЕ ДА Рим +390644252173  
136
Парагвај
НЕ ДА Рим +390644704684  
137
Перу                   
НЕ НЕ Букурешт +40 21 211 18 19  
138
Полска
НЕ НЕ Скопје (02) 3112647 Варшава +48 22 651 7291
139
Португалија
НЕ НЕ Скопје (02) 32 44 300 Париз +331 45 77 10 50
140
Романија
НЕ НЕ Скопје (02) 322 80 58 Букурешт +40 21 2100880
141
Руанда 17*
ДА ДА Брисел 3227630721  
142
Руска Федерација
  13*19*
НЕ ДА Скопје (02) 311 71 60 Москва +7499 124 33 57
143
САД    16*
НЕ ДА Скопје (02) 310 2000 Вашингтон +1 202 6670501
Чикаго +1 312 419 8020
Детроит +1 248 354 55 37
144
Самоа Западна17*
ДА ДА    
145
Сан Марино
НЕ НЕ Рим +39068074582  
146
Сау. Арабија   17*   
ДА ДА Лондон +442079173000 Анкара +903 12 439 92 04
147
Сао Томе и
Принципе 17*
ДА ДА    
148
Свазиленд       17*
ДА ДА    
149
Света Лучија   17*
ДА ДА    
150
Свети Винсент и Гренадини       17*
ДА ДА    
151
Свети Китс и Невис
НЕ ДА    
152
Соломонски
Острови  17*
ДА ДА    
153
Суринам 17*
ДА ДА    
154
Сејшелски Острови
НЕ НЕ Париз +33142305747  
155
Сенегал      17*
ДА ДА Рим +39066872381  
156
Сиера Леоне   17*
ДА ДА Москва +70954154166  
157
Сингапур  8*
НЕ НЕ Женева +41229296655  
158
Сирија  17*
ДА ДА Софија +35929625742  
159
Словачка
НЕ НЕ Белград +381113010010 Виена +4315248756
160
Словенија
НЕ НЕ Скопје (02) 317 8730
317 8734
Љубљана +386 14210021
161
Сомалија   17*
ДА ДА Москва +70953170622  
162
Судан 17*
ДА ДА Рим +39064403609  
163
Србија 12*18*
НЕ НЕ Скопје (02) 3129298 Белград +381 11 3284981
164
Тајван 
субјекти и териториални
власти не признати
како држави 2*20*
НЕ ДА Атина +302106776750  
165
Тајланд         17*
ДА ДА Будимпешта +3614384020  
166
Танзанија17*
ДА ДА Рим +390633485801  
167
Таџикистан  17*
ДА ДА Анкара +903124461602  
168
Тимор Источен17*
ДА ДА    
169
Того  17*
ДА ДА Париз +33143801213  
170
Тонга  17*
ДА ДА    
171
Тринидад и Тобаго  17*
ДА ДА Женева +41229180380  
172
Тувалу  17*
ДА

ДА

   
173
Тунис 17*
ДА НЕ Белград +381113691961  
174
Туркменистан 17*
ДА ДА Анкара +903124417122

 

175
Турција
НЕ НЕ Скопје (02) 311 3270 Анкара +903 12 439 92 04
Истанбул. +90 212 251 22 33
176
Уганда  17*
ДА ДА Рим +39063225220  
177
Узбекистан   17*
ДА ДА Анкара +903124409269          Анкара +903 12 439 92 04
178
Украина 15*19*21*
НЕ НЕ Скопје (02) 317 8120 Киев +380 44 238 66 16
179
Унгарија
НЕ НЕ Скопје (02) 3092046 Будимпешта +36 1 33 60 511
180
Уругвај
НЕ ДА Истанбул...+902163395406  
181
Филипини 17*
ДА ДА Атина +302106721883  
182
Финска
НЕ НЕ Белград +381113065400 Стокхолм +46 8 667 21 45
183
Фиџи  17*
ДА ДА    
184
Франција
НЕ НЕ Скопје (02) 32 44 300 Париз +331 45 77 10 50
185
Хаити 17*
ДА ДА Рим +390644254106  
186
Холандија
НЕ НЕ Скопје (02) 3109250 Хаг +31 70 427 44 64
187
Хонг Конг - спец.
административен
регион на НР Кина
НЕ НЕ Скопје (02) 3135647  Пекинг +861065327846
188
Хондурас
НЕ НЕ Рим +3906 3220516  
189
Хрватска
НЕ НЕ Скопје +389 2 3248 173 Загреб +85 1 45 72 812
190
Ценрал.Африк.
Република 17*
ДА ДА Париз +33145273721  
191
Чад  17*
ДА ДА Москва +70954154139  
192
Чиле 11*
НЕ НЕ Загреб +385 14611958
/9
/60
 
193
Чешка
НЕ НЕ Скопје (02) 3081 200 Прага +420 222 521 093
194
Црна Гора 12*18*
НЕ НЕ Скопје (02) 3227277 Подгорица +38281667415
195
Џибути 17*
ДА ДА    
196
Швајцарија
НЕ НЕ Скопје (02) 310 3310       
310 3330
Берн +41 31 352 00 02
197
Шведска
НЕ НЕ Скопје (02) 329 7880 Стокхолм +46 8 667 21 45
198
Шпанија
НЕ НЕ Скопје (02) 3215411 Мадрид +34 91 571 7298
199
Шри Ланка 17*
ДА НЕ Виена +43 1 503 79 88  

                ВАЖНО:

 • Согласно Одлуката на Владата на Република Македонија (Сл. весник број 123 од 02.10.2008) државјаните на земјите членки на Европската унија и потписнички на Шенген договорот можат да влегуваат во Република Македонија и со важечка лична карта издадена од надлежните органи на таа земја;
 • Секој странски државјанин, носител на валидна патна исправа на трета земја, кој поседува единствена повеќекратна виза Ц, важечка за сите земји потписнички на Шенгенскиот договор, може да влезе во Република Македонија без виза, со престој до 15 дена. Шенген визата треба да е важечка најмалку 5 дена повеќе од дозволениот престој.
 • Секој странски државјанин, носител на валидна патна исправа на трета земја, а има регулирано постојан престој во земја членка на Европската Унија или потписничка на Шенгенскиот договор, може да влезе во Република Македонија без виза, со престој до 15 дена.
 • Со виза престојот се регулира согласно издадената виза но не повеќе од 90 дена;
Без виза престојот е 90 дена со исклучок на Турција и Црна Гора во кои е 60 дена;
 • За носители на патни исправи на ООН не е потребна виза;
 • За сите држави, визите се издаваат единствено во Дипломатско конзуларно представништво на Република Македонија во странство.


-1*Со почеток од 01.07.2012 година, македонските државјани кои патуваат во Австралија врз основ на одобрена виза, немаат обврска за поседување на виза стикер во патната исправа.
Појаснување: Владата на Австралија издава електронски визи. Сите податоци се чуваат во централна база на податоци во Австралија. При пријавување на патникот (check-in) за лет до Австралија,  пред да се дозволи влез во авионот,  авиокомпанијата  електронски проверува дали патникот поседува валидна виза за влез во Австралија. При добивањето на австралиска виза се издава потврда за добиена виза во која се наведени условите, вклучително периодот на важноста и условите за влез. Се советува патникот да ја носи наведената потврда со себе.

- 2* Виза не е потребна за носители на дипломатски и службени патни исправи двострано;

- 2а* Виза не е потребна за носители на дипломатски патни исправи двострано;

- 3* За државјани на Република Македонија и Белорусија ќе се применува спогодбата(од 3.10.1989) склучена меѓу Владата на поранешна СФРЈ и СССР за взаемни патувања на граѓаните, кои според истатавиза не е потребна:

 • за дипломатски и службени патни исправи и за граѓанските патни исправи клаузула деловно
 • за туристички и групни патувања во организација на туристички агенции и поединечно со ваучер
 • созаверка на поканаако се оди во посета на роднини или пријатели или созаверена телеграма во итни случаи (болест, свеченост и сл.);
 • за посета на гроб на роднина што се докажува со потврда од Црвен Крст;
 • за патување заради здравствени прегледи или консултации, се приложува упат или покана од здравствена организација;
- Еднострано, оваа спогодба се применува и за државјани на Грузија,

4*  Двострано, виза на е потребна за носители на дипломатски и службени патни исправи и граѓански патни исправи со клаузула деловно како и за кинеска патна исправа за службени потреби -passport for public affairs;

5*

6*  Виза се издава на аеродром, со предходно обезбедување на повратна авиокарта, хотелска резервација и доказ на поседување на финанскиски средства;

 7* Ирска визите за македонски државјани ги издава бесплатно.

8* За туристички престој на државјани на Република Македонија, не е потребна виза со престој до:
(Кенија и Аргентина до 90 дена, Сингапур до 14 дена),

 9* На државјаните на Република Македонија не им е потребна виза за влез и престој во Брунеи за период до 30 дена.

10* За државјаните на Република Македонија визата може да биде издадена на граничен премин;

11* Виза е потребна за носители на македонски дипломатски и службени патни исправи;

12* Двострано, такса не се наплатува за одобрување на привремен и постојан престој;

13* За државјани на Република Македонија и на Руската Федерација се применува Спогодбата склучена меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Руската Федерација за услови на заемни патувања на државјаните на двете земји (Сл. весник број 119 од 19.09.2008 година):виза не е потребна

 • Двострано за носители на дипломатски и службени патни исправи
 • Двострано, носители на граѓански патни исправи кои имаат одобрение за привремен или постојан престој на територијата на другата држава
 • Двострано, носители на граѓански патни исправи кои патуваат заради остварување на деловни контакти, размена во научно-техничка, образовна, културна, спортска област и новинарска дејност, краткорочен студиски престој, лекување, како и посета на роднини или познати (до 90 дена, врз основа на покана од физички или правни лица оформена согласно законодаството на секоја држава
 • Туристички патувања (престој до 30 дена, врз основ на оригинален договор за давање туристичка услуга (ваучер) и потврда за прифаќање на странските туристи од организаторот која врши туристичка дејност на територијата на другата држава.

14* Виза не е потребна за влез во Мексико ако се поседува важечка виза за САД.

15* За државјани на Република Македонија и на Украина се применува Спогодбата склучена меѓу   Владата на Република Македонија и Кабинетот на Министрите на Украина за услови на заемни патувања на државјаните на двете земји (Сл. весник број 77 од 08.06.2010г.):виза не е потребна:
- Двострано за носители на дипломатски и службени патни исправи
- Двострано, носители на граѓански патни исправи кои имаат одобрение за привремен или постојан престој на територијата на другата држава
- Двострано, носители на граѓански патни исправи кои патуваат заради остварување на деловни контакти, размена во научно-техничка, образовна, културна, спортска област и новинарска дејност, краткорочен студиски престој, лекување, како и посета на роднини или познати (до 90 дена, врз основа на покана од физички или правни лица оформена согласно законодаството на секоја држава
- Туристички патувања (престој до 30 дена, врз основ на оригинален договор за давање туристичка услуга (ваучер) и потврда за прифаќање на странските туристи од организаторот која врши туристичка дејност на територијата на другата држава.

16* Македонските државјани може да аплицираат за виза за привремена работа во САД во период од една година, со можност за продолжување на истата до три години. Условите за добивање на виза по основ на привремена работа во САД, македонските државјани може да ги најдат на http://www.uscis.gov/portal/site/uscis.

17* Секој странски државјанин, носител на валидна патна исправа на трета земја, кој поседува единствена повеќекратна виза Ц, важечка за сите земји потписнички на Шенгенскиот договор, може да влезе во Република Македонија без виза, со престој до 15 дена. Шенген визата треба да е важечка најмалку 5 дена повеќе од дозволениот престој.

18* Двострано, државјаните на двете земји можат да влегуваат и со важечка биометриска лична карта.

19* Согласно Одлука на Владата на Република Македонија, на државјаните на Руската Федерација, Украина, Азербејџан и Казакстан не им е потребна виза за влез во Република Македонија. Одлуката се однесува за периодот од 15 март 2012 до 15 март 2013 година. Должината на престој не смее да надмине 90 дена во рамките од 6 (шест) месеци.

20* Согласно Одлука на Владата на Република Македонија, на државјаните на Тајван не им е потребна виза за влез во Република Македонија. Одлуката се однесува за периодот од 1 април 2012 до 31 март 2013 година. Должината на престој не смее да надмине 90 дена во рамките од 6 (шест) месеци.

21* Согласно донесената одлука на Претседателот на Украина за времено укинување на визи за краткорочен престој за граѓаните на РМ, за периодот од 15 август 2012 до 15 март 2013 година, на државјаните на  Република Македонија не им е потребна виза за влез во Украина.

follow_us add us to your circle