>

Нова Година во БарселонаАвион / 5 дена / 4 ноќевања (29.12.2015-02.01.2016)


Барселона или „каталонската кралица“ е четвртиот најпосетуван град во Светот. Величествен град со прекрасна убавина, кој живее 24 часа дневно. Уживајте во прошетката низ главната градска улица „Рамблас“, застанете покрај живописните човечки статуи или некој од многубројните улични сликари или пак прошетајте низ Готскиот кварт. Уживајте во уметноста на Антонио Гауди и неговата ексцентрична катедрала „Саграда Фамилија“ и паркот „Гел“. А ако сте навивач на Барселона, тогаш стадионот „Ноу Камп“ е место, кое треба да го посетите.1 ден: (29.12.2015 - вторник) - СКОПЈЕ – БАРСЕЛОНА

Состанок на групата на скопскиот аеродром во 16:25 часот. Полетување за Барселонa во 18:25 ч. Пристигнување во Барселона во 21:10 часот. Трансфер до хотел „ Evenia Rocafort“ http://www.eveniahotels.com/hotelrocafort и сместување. Ноќевање.

2 ден: (30.12.2015 -среда) -БАРСЕЛОНА (ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД, РАМБЛАС, АКВАРИУМ, МАРЕМАГНУМ)

Појадок во хотел. Организиран факултативен панорамски разглед со локален водич на Барселона: плоштадите Каталонија и Шпанија, магичната фонтана, авенијата Рамблас, Споменикот на Коумбо, Каса Мило, катедралата Саграда Фамилија (40 минутен разглед), Олимпиското пристаниште, ридот Монт Жуик со стадионот (5 минутен разглед) и Спортската Палата, Шпанското село, Готскиот кварт (50 минутен разглед). Прошетка низ познатата улица „Рамблас“, една од најдинамичните улици во Светот. По ова ќе имате можност за факултативна посета на Аквариумот http://www.aquariumbcn.com/en – еден од најголените и најубавите аквариуми во Европа. Потоа, слободно време за индивидуални активности и ќе имате можност овде во шопинг центарот „Маремагнум“ за кафе пауза или ручек или за шопинг. Слободното време за шопинг или разгледи на знаменитостите на Барселона. Можете да одите во посета на Олимпиското пристаниште и плажата Барселонета или пак во посета на многубројните музеи, како Музејот на Пикасо и Чоколадниот Музеј. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден: (31.12.2015 - четврток) - БАРСЕЛОНА – ГИРОНА – ФИГЕРАС – БАРСЕЛОНА - НОВА ГОДИНА

Појадок во хотел. Целодневен факултативен излет за Гирона и Фигерас. Првин поаѓаме за Гирона, кој се наоѓа во близина на Франција. Посебен шарм на градот му даваат зидините од римскиот период, а од кулите, кои се претворени во видиковец имате прекрасен поглед на градот и околината. Потоа, имаме разглед на градот и на најстариот еврејски кварт во Европа и готската катедрала. Слободно време. Патувањето го продолжуваме кон Фигерас и посета на музејот на Салвадор Дали, кој е е сместен во неговата семејна плата, а изложбата е компилација од уметничките дела на Дали од разни периоди на неговото творештво. Враќање кон Барселона. Вечерта, индивидуално – дочек на Новата година на Шпанскиот плоштад или некој од плоштадите во Барселона, кои нудат спектакуларна прослава. Ноќевање.

4 ден: (01.01.2016 - петок) - БАРСЕЛОНА (ПАРК ГУЕЛ – ПАРК ЦИТАДЕЛА – ШПАНСКО СЕЛО; ФЛАМЕНКО)

Појадок во хотел. Ви нудиме факултативен излет (5 саати) за да поминете прекрасен ден низ парковите на Барселона. Првин одиме во посета на паркот Гуел, кој е едно од најголемите ремек дела на Антони Гауди и знаменитост на Барселона. Продолжуваме потоа кон градскиот парк „Ла Цитадела“, познат по фонтаната, која ја изработил Антони Гауди. Потоа се упатуваме кон Шпанското село и го посетуваме овој музеј на отворено. Село е настанато во 30-тите години на XX век, како изложба, која требало да ги обедини и прикаже основните карактеристики и разноликоста на селата во Шпанија. Враќање во хотел. Слободно време за индивидуални прошетки. Во 19.00 часот, Ви препорачуваме посета на Шпанскиот плоштад и на Магичните фонтани. Организирана факултативна Фламенко вечер во ресторан, каде ќе имате да уживате во прекрасното Фламенко шоуто, а ќе имате и вечера на принцип на шведска маса, со голем избор на храна и пијалоци (оние кои што доаѓаат на Фламенко со вечера, почетокот е во 20.30, а додека оние кои се со Фламенко со пијалок, почетокот е во 22.00 часот). Враќање во хотел со метро. Ноќевање.

5 ден: (02.01.2016 - сабота) - БАРСЕЛОНА – МОНТСЕРАТ – НОУ КАМП - СКОПЈЕ

Појадок во хотел. Одјавување од хотел. Факултативен полудневен излет (5 саати) до Монтсерат, едно од најубавите места, кое можеби ќе Ви биде и хајлајт од оваа тура. Овде на планината Монтсерат, каде има многубројни врвови и прекрасна природа, ќе можете да го посетите и манастирот и да ја видите познатата „Црна Богородица“. По завршувањето на разгледот, одиме да ги оставиме, оние кои имаат уплатено за факултативата за еден од најпознатите стадиони во светот – „Ноу Камп“ на кој игра фудбалскиот клуб „Барселона“. Ќе имате можност да го видете музејот на клубот со многубројните трофеи, стадионот, соблекувалната, салата за прес-конференција. Враќање во хотел со метро. Трансфер до аеродормот во Барселона е во 19.00 часот. Чекирање и апасошки и царински формалности. Летот за Скопје е во 21:45 часот. Пристигнување на скопскиот аеродром во 00:30 часот.

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ: 395€ ( за уплата до 15.11.2015)

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ: 435€ ( за уплата после 15.11.2015) • Цена за еднокреветна со доплата од 160 евра
 • Попуст за трето лице во соба е 20 евра.


 • ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Директен лет на релација Скопје – Барселона – Скопје со авикомпанија Wizz Air
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 42х32х25см)
 • Организирани трансфери аеродром – хотел – аеродром
 • Сместување во хотел „ Evenia Rocafort“ http://www.eveniahotels.com/hotelrocafort на база 4 ноќевања со појадок,
 • Организирани прошетки според програмата со придружник од агенцијата
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето


 • ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Аеродромски такси по лице се 2.460 денари,
 • Замена за поголема кабинска торба (со димензии 56х45х25см) 2.000 ден или Багаж за чекирање – куфер до 23 кг е 4.300 ден, а 1 куфер до 32 кг е 5.500 ден,
 • Организиран панорамски разглед на Барселона на 30.12 со локален водич и трансфер – 25 €
 • Посета на Ноу Камп (билет и трансфер во еден правец) – 30 €, (само билет – 23 €)
 • Посета на Парковите на Барселона (Гуел парк, Цитадела, Шпанско село) со водич, билети и трансфер со бус – 50 €,
 • Посета на Гирона и Фигерас (водич, билет и трансфер со бус) – 60 €,
 • Посета на Монтсерат (трансфер со бус, водич и билет) – 50 €,
 • Посета на Аквариумот (билет и предрезервација) – 19 €,
 • Фламинко шоу со вечера и пијалок - 90 €, Фламинко шоу само со пијалок - 60 €, (трансфер со јавен превоз)
 • Туристичка такса се плаќа во хотел – 0,75 € по ден на лице,
 • Билети за јавен превоз со метро
 • Патничко осигурување

 • Задолжително пријавување за факултативите до 25.11.2015 и минимум пријавени патници за реализација: 20.

  Цената е по курс од 1 еуро = 61, 8 денари

  За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот, односно до 04.04.2016 година.

  За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 25 патници

  ПАТНИЧКИ ИНФОРМАЦИ ЗА БАГАЖ И ПАТНИ ИСПРАВИ
  ПАТНИЧКИ ДОКУМЕНТИ
  Сите патници треба  да обезбедат неопходни и важечки патнички документи при резервација  и да ги почитуваат барањата на земјата од којашто се полетува, прелетува или на земјата на слетување:
  1.БИОМЕТРИСКА ПАТНА ИСПРАВА/ПАСОШ (Пасошот треба да има важност 3 месеца повеќе од предвидениот престој);
  2.ПОВРАТЕН БИЛЕТ (во рамките на рокот од 90 дена);
  3.ГАРАНТНО ПИСМО во оригинал;
  4.ПАРИ ВО КЕШ (околу 50 евра на ден)
  5.ПАТНИЧКО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ (најмалку 30000евра треба да се покриени и да важи за сите Шенген држави).
  Потребно е да ни го дадете полното име на патникот, како што е наведено во неговиот патнички документ што ќе се користи при патувањето. Доколку не го сторите тоа при резервирањето ќе се наплати такса за промена на име за менувањето име на патник .

  ДОЗВОЛЕН БАГАЖ
  На секој патник му е дозволено да носи:                                                                                               -Едно парче кабински багаж (или тн рачен багаж кој го носите со Вас во авион и е дозволен само 1 без разлика дали е мал или голем)                                                                                                                                                                                   -До 6 парчиња чекиран багаж за складирање, што не надминуваат 32 кг поединечно.                                                 *Ако сакате да го прегледате износот на надоместот за багаж за Вашето патување, можете да го користите и калкулаторот за багаж.

  ДОКОЛКУ СО ВАШИОТ ЛЕТ УПРАВУВА WIZZ AIR УНГАРИЈА:
  Секое парче багаж што треба да се пријави е подложно на такса за багаж, којашто се плаќа по торба, по лет и по патник. Првите три парчиња може да се купат преку интернет, а следните три на аеродром.
  Бројот на торби што треба да се пријават мора да биде назначен и да биде платено за време на процесот на резервирање. Повеќе парчиња багаж може да се додадат подоцна. Дополнителните парчиња чекиран багаж купени на аеродромот ќе бидат подложни на повисока такса за багаж.


  КАБИНСКИ БАГАЖ

  Има  две опции за кабински багаж, но има строга политика за една кабинска торба по патник. 

  Која е разликата помеѓу типовите на кабински багаж? – ДИМЕНЗИИ!

  1. Мала кабинска торба:
  - Ако кабинската торба има димензија 42х32х25 см или е помала може да се внесе во авионот бесплатно. Таа мора да се смести под седиштето пред Вас .
  2. Голема кабинска торба:
  Ако кабинскиот багаж е поголем од димензиите на мала кабинска торба, но не надминува 56x45x25 см, може да се внесе во авионот по плаќање на соодветна такса. Мора да го собира во горните прегради. Треба да можете да го ставите во горните прегради без помош од друго лице. 
  Ако се купи преку Атлантис , надоместот за багаж се пресметува според закажаното време и датумот на летот:

   

  Со новата надградба за голема кабинска торба на Wizz Air имате можност да ја зголемите големината на багажот дури и по купувањето голема кабинска торба. Во случај да не сте сигурни за големината на багажот што Ви треба за следното патување, купете голема кабинска торба кога ќе го резервирате летот и во секое време може да надградите на чекирана торба најдоцна три часа пред поаѓањето во случај да Ви треба повеќе простор. Оваа опција е достапна за разликата во цената меѓу голема кабинска торба и чекирана торба.Контактирајте не за цена.

  Погледнете го видеото за политиката за кабинскиот багаж


  ***Патниците им е дозволено да носат само еден рачен багаж со максимални димензии  56x45x25 и да на ја надмине тежината од 10кг***

  Патниците што ќе купат голем кабински багаж можат да внесат футрола за музички инструмент во авионот со максимална должина 80 см. Другите димензии на футролата не смеат да надминуваат 45 x 25 cm. Такви инструменти се виолината, флејтата, кларинетот, трубата, укулелето. За да се провери големината, футролата за музички инструмент треба да се стави во рамката за голем кабински багаж: ширината и длабината мора да ги собира, а висината треба да биде околу 1,5 пати помала од дозволената. Патникот не треба да има друиг кабински багаж освен малиот музички инструмент. Во авионот музичкиот инструмент треба да се смести во горната преграда. Музички инструменти што не ги собира во горе наведените димензии треба да се превезуваат или како чекиран багаж, откако ќе се платат соодветните такси, или на седиште во авионот по претходно одобрение од Wizz Air преку Телефонскиот центар и со плаќање за дополнителното седиште.

  Дополнително, патниците можат да ги носат предметите наведени подолу:

  • палто или ќебе
  • мобилен телефон
  • нешто за читање на летот
  • за деца на возраст под две години: храна за текот на летот, количка за дете што се склопува или мала корпа
  • пар штаки за лица со физички инвалидитет

  Доколку димензиите на рачниот багаж ги надминуваат утврдените ограничувања, багажот ќе се пренесе како чекиран багаж и ќе се наплати такса за багаж.

  На патниците што носат повеќе од едно парче кабински багаж нема да им биде дозволено да поминат низ безбедносната проверка и ќе мора да се вратат до шалтерот за пријавување или да се ослободат од дополнителните парчиња рачен багаж.

  Течностите во кабинскиот багаж се подложни на следните владини ограничувања:

  • Течноста е во сад со максимален волумен од 100 ml
  • Сите садови со течност што го исполнуваат максималниот волумен од 100 ml можат удобно да се сместат во провидна пластична кеса од 1 литар, што може повторно да се затвори, со димензии 20cmx20cm.
  • Пластичната кеса треба да се прикаже одделно кај безбедносната контрола

  Кај безбедносната контрола ќе мора да се ослободите од течностите што не ги исполнуваат горенаведените барања.  ЧЕКИРАН БАГАЖ
  Поради безбедносни причини - Wizz Air не пренесува багаж,ако сопственикот не е качен во авионот (освен погрешно поставен багаж).
  Максималните димензии за едно парче багаж за да го собере низ вратата за карго се:

  Ширина: 1,499 m
  Висина: 1,194 m 
  Должина: 1,715 m
  Поради здравствени и безбедносни причини тежината на едно парче чекиран багаж не смее да надминува 32 килограми.
  Патникот е должен да одговори на сите барања од безбедносните лица, доколку е потребно. Доколку багажот не се пренесе поради тоа што патникот не ги исполнил барањата на безбедносната контрола, Wizz Air нема да биде одговорен за какви било поврзани трошоци.
  Чекираниот багаж ќе се пренесува, секогаш кога е можно, со истиот авион како и патникот што е сопственик на багажот. Доколку поради безбедносни или оперативни причини одлучиме да го пренесеме со друг лет, нема да бидеме одговорни за доцнењето на багажот. Со цел да се врати погрешно поставениот багаж до сопственикот во разумно време на достава,
  секој багаж мора да биде означен со името на патникот, иницијалите и адресата, пред да се предаде за носење. Бебињата немаат право на багаж, освен на нишалка / преклопна носилка / бебешко седиште за во автомобил за едно бебе (се превезуваат без доплата). Лежалки за бебиња и инвалидски колички се чекираат со другиот багаж и се превезуваат бесплатно ако корисникот на опремата е патник.

  Ако пријавенито багаж содржи некоја од следниве работи, Wizz Air нема да одговара за загуба, уништување, одложување или оштетување: 

  • готовина, безбедности
  • накит, скапоцен метал, скапоцени и полускапоцени камења
  • компјутер, камера, видео камера, мобилен телефон и сите други електронски или технички уреди и нивните додатоци
  • официјални деловни или приватни документи
  • патнички документи или други документи за идентификација
  • клучеви
  • течност
  • лекови
  • уметнички дела
  • лесно расипливи предмети

  Некои аеродроми може да имаат повеќе ограничувања за работите што може да се внесат како личен багаж или пријавен багаж. Во таков случај, правилата на аеродромот имаат предимство.


  СПЕЦИЈАЛЕН БАГАЖ ШТО СЕ НОСИ ВО КАБИНАТА
  a) Кршливи и гломазни предмети, музички инструменти
  За предмети што не може да се стават под седиштето или во одделот над главата, треба да се купи дополнително седиште по цена за возрасен за време на резервирањето. Резервацијата може да се направи преку интернет, внесувајќи „EXST“ во првото поле за име и презимето на патникот во последното поле за име. Забележете дека инструменти поголеми од виолончело (пр. двоен бас, харфа итн.) мора да се пријават со ознака за ограничено издавање. Овие инструменти се премногу големи и тешки за да се сместат на седиште. Доколку инструментот, вклучувајќи ја и футролата, не ги надминува димензиите 56x45x25 cm за дополнителен надомест) и 10 кг може да се внесе како кабински багаж. Забележете дека музичкиот инструмент може да ви биде единствениот кабински багаж.
  б) Дипломатски багаж
  Дипломатскиот багаж или кој било заклучен багаж мора да го придружува дипломатски носач во текот на целото патување и до/од авионот и мора да се пријави како дипломатски багаж. Дипломатскиот багаж секогаш мора да се носи како нечекиран багаж без разлика на големината, специјалните карактеристики и потребната процедура на специјално ракување. Доколку големината или карактеристиките на дипломатскиот багаж не дозволуваат да се носи во кабината, може да се однесе во складот за багаж, но ќе се смета за нечекиран багаж, бидејќи никогаш не смее да се превезува на одговорност на превозникот. Во тој случај, курирот треба да биде присутен во текот на целата постапки на утовар и истовар на дипломатската торба, бидејќи тој е одговорен за нејзиното пренесување.
  c) Посмртни останки (пепел)

  Превезување на пепел е дозволено под услов безбедно да е спакуван во соодветен сад. Смртовница и сертификат за кремирање треба да се покажат на аеродромот. Пепелта може да се носи само како кабински багаж.


  СТРОГО ЗАБРАНЕТИ ПРЕДМЕТИ ЗА НОСЕЊЕ
  Некои предмети не се прифаќаат за носење, доколку:

  • е веројатно дека ќе го загрозат авионот, лицата или сопственоста
  • е веројатно дека ќе се оштетат за време на летот
  • се несоодветно спакувани
  • се забранети според кои било закони, регулативи или наредби од која било земја од која се поаѓа, пристигнува или прелетува
  • не се соодветни за превезување поради нивната тежина, големина или која било друга невообичаена карактеристика
  • е веројатно дека ќе предизвикаат непријатност или грозење кај патниците

   

  Следните предмети се строго забранети за носење:
  а) оружје, муниција и експлозиви, вклучувајќи оружје за лов или за спортски цели
  б) кои било предмети или супстанции што изгледаат како оружје, муниција или експлозив
  в) запаливи супстанции (освен: алкохолни пијалаци, лак за коса, парфем, тоалетна вода)
  г) радиоактивни материјали
  д) кондензиран гас (освен: CO2 што се користи за движење на вештачки екстремитети, резервоар или незапалив гас што се користи за надувување на појасот за спасување),
  ѓ) отровни или инфективни супстанции
  е) корозивни супстанции (освен: жива во термостати, барометри, акумулатор на инвалидска количка)
  ж) актовки или кожни чанти од безбедносен тип со вградени алармни уреди, литиумски батерии или пиротехнички материјал
  з) предмети и материјали што ја загрозуваат безбедноста, сопственоста, животот, здравјето и телесниот интегритет на патниците
  ѕ) кој било материјал што е забранет според правилата и регулативите на земјите кои учествуваат во превозот
  и) секој предмет што не е соодветни за превезување поради нивната тежина, големина или која било друга карактеристика
  ј) остатоци од човечко тело
  к) кој било предмет назначен во Техничките упатства за безбеден транспорт на опасни производи со авион на Меѓународната организација за цивилна авијација (ICAO-International Civil Aviation Organization) и во Регулациите за опасни производи на Меѓународната асоцијација за авиотранспорт (IATA-International Air Transport Association)
  Доколку се обидете да понесете кој било од овие предмети, може да го одбиеме превезувањето на вашиот багаж.


  ЖИВОТНИ
  Wizz Air не превезува живи животни освен кучиња-помошници што патуваат заедно со патниците со посебни потреби и ги имаат документите наведени во регулативите на Земјите што учествуваат во превезувањето и ги почитуваат условите на тие регулативи.


  НЕПРАВИЛНОСТИ НА БАГАЖОТ - ОДЛОЖУВАЊЕ, ЗАГУБА, ОШТЕТА, КРАЖБА
  Неправилностите на багажот мора да се пријават по пристигнувањето на шалтерот „Загубен багаж“ или „Барање багаж“ што се наоѓа на аеродромот, во транзитната област. По пријавувањето, на патниците ќе им биде даден Извештај за неправилност на сопственост (PIR).
  Доколку чекираниот багаж не пристигне со истиот лет како и сопственикот, а патникот не исполни извештај по пристигнувањето, Wizz Air се оградува од одговорност.
  Доколку патникот го пријави задоцнувањето на чекираниот багаж по пристигнување, барањето на багажот ќе се изведе за 21 ден. Доколку во тој период багажот не се пронајде, Wizz Air ќе биде одговорен за загубата.
  Доколку е невозможно да се препознае штетата или кражбата по пристигнувањето, извештајот мора да се направи на аеродромот во рок од 7 дена по пристигнувањето.
  Доколку багажот не пристигне со истиот лет како и сопственикот, а е оштетен или украден, патникот мора да поднесе извештај на писмено во рок од 21 ден откако багажот ќе му биде врачен.
  Wizz Air нема да биде одговорен за погрешно идентификуван багаж од страна на друг патник. Патникот што погрешно го идентификувал багажот е одговорен за сите трошоци, за двајцата патници.
  Одговорноста за одложен, оштетен или украден багаж ќе се намали, доколку багажот не бил соодветно спакуван кога бил поднесен за пријавување. Штетата на рачниот багаж (вклучувајќи облека) мора да се пријави во авионот или најдоцна пред напуштање на транзитната област. По пријавувањето, на патникот ќе му биде даден Кабински извештај или PIR.
  Барањата мора да се поднесат на писмено во рок од еден месец од пристигнувањето во крајната дестинација (тоа е последниот назначен аеродром во планот на патување), во Одделот за барања на Wizz Air или во осигурителната компанија доколку директно го поднесувате барањето.

   

  За да ни помогнете побрзо да го обработиме вашето барање, поднесете копија од Кабинскиот извештај или Извештајот за несоодветност на сопственоста, што ви се дадени во авионот кога сте пријавиле задоцнување, оштета или кражба. Исто така, наведете ги деталите за контакт и банковната сметка, каде што би можело да се префрли компензација (доколку има).
  Доколку не се поднесе барање во наведените рокови, нема да може да се покрене дејство против Wizz Air.
  Жалбите (освен оние за багаж) мора да се поднесат на писмено во рок од еден месец по пристигнувањето на летот наведен во жалбата. Доколку не се поднесе жалба во наведениот рок, нема да може да се покрене дејство против Wizz Air.
  Барањата и жалбите мора да се испратат до Односи со клиентите на Wizz Air.
  Доколку треба директно да контактирате со нас, исполнете го и поднесете го следниот образец: Жалби.

  follow_us add us to your circle