>

МАРОКО

МАРОКО

Дати Есен 2015
20.10 | 27.10


СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА!


5 ноќевања во Мароко + 2 ноќевања во Коста дел Сол


1-ви ден Софија – Малага (полетување 3 ч. и 45 мин.)

(Вторник) Полетување од аеродром Софија. Пристигнување на аеродром Малага. Средба со представник од Шпанија, трансфер и сместување во хотел Alay 4* или сличен во Коста дел Сол. Вечера. Ноќевање.

2-ри ден Коста Дел Сол – Рабат – Казабланка (околу 470 км)

(Среда) Појадок. Ран трансфер за Тарифа, патување со фериброд до Танжер (околу 45 мин). Средба со околен водич и патување за Рабат. Слободно време за ручек, па панорамска обиколка на градот, вклучувајки: Гробот на Мохамед V, кулата на Хасан и кралскиот дворец – разглед однадвор. По обиколката патување за Казабланка, семстување. Вечера. Ноќевање.

3-ти ден Казабланка – Маракеш (околу 240 км)

(Четврток) Појадок, обиколка на градот вклучувајки посета на плоштадот Мохамед V, плоштадот на Обединетите нации. Слободно време за шопинг. Следува разглед на џамијата Хасан II (по желба посета (се плаќа влез – 12 евра), разглед на крајбрежниот булевар Корниш со одмор за ручек, па патување за Маракеш, поминувајки низ квартот Анфа. Сместување. Вечера. Ноќевање.

4-ти ден Маракеш

(Петок) Појадок. Панорамски разглед на градот со разглед на градините Менара, минерето Котубија (XII в.) – ремек дело на исламската архитектура, посета на прекрасниот дворец Баиа и еврејскиот кварт, како и Медината со нај-старата и автентична аптека, каде што се нуди познатото мароканско арганово масло. Посета на плоштад Џамал Ел Фна. Слободно време или враќање во хотелот за ручек. Вечера. Ноќевање. Дополнителна програма: Посета на спектаклот „Фантазија” – вклучува вечера во типичен берберски шатор (казба) со фолклорни танци од различните делови на државата, демонстрација на јавање коњ – 45 евра. (неискористената вечера во хотелот, може да се замени со ручек во истиот хотел во Маракеш).

5-ти ден Маракеш - Мекнес - Фес (околу 530 км)

(Сабота) Појадок. Патување за Фес. По патот одмор за ручек во молот Рабат. Продолжување за Мекнес: панорамски разглед на градот со вклучена џамијата Мулаи Исмаил со неговите телесни остатоци /една од малкуте џамии во Мароко, во кои се пуштат немуслимани/. Продолжуваме за Фес, сместување. Вечера. Ноќевање.

6-ти ден Фес

(Недела) Појадок. По појадокот разглед на градот – Кралскиот дворец однадвор, Еврејскиот кварт и старата Медина, посета однадвор на еден од нај старите универзитети во светот “Qarawiyyin”, основан од Fatima Al Fihriya (во моментот е џамија). Лица кои не се муслимани не се дозволуваат. Ќе се видат одблиску: обработката и бојадисување на кожи од животни, стигајки до крајните продукти – чанти, појаси, облека и т.н; производството на шалови, пердиња и носии – чилаба, ателиеа, каде што се демонстрира рачно гравирање на различни сувенири од бронза, сребро. Враќање во хотелот и слободно време. Вечера. Ноќевање.

7-ми ден Фес – Танжер – Коста дел Сол (околу 440 км)

(Понеделник)Појадок. По појадокот поаѓање за Танжер. Качување на фериброд за Тарифа (Коста дел Сол). Пристигнување во Тарифа и патување до Коста дел Сол. Сместување во хотел Alay 4* или сличен. Вечера. Ноќевање.

8-ми ден Малага – Софија (лет 3 ч. и 15 мин.)

(Вторник) Појадок. Екскурзија на Малага. Трансфер до аеродром. Поаѓање за Бугарија. Пристигнување на аеродром Софија.

ПАКЕТНИ ЦЕНИ
Сместување во 4* во Коста дел Сол + 4* хотели во Мароко

Дати

По лице
во Double Room

Single Room

Дополнително легло

Дете до 11,99
со двајца возрасни

20.10.2015

570 €

700 €

560 €

550 €

27.10.2015

570 €

700 €

560 €

550 €Цената вклучува:

 • Авио билет - редовен лет на Бугарија Аир: Софија – Малага – Софија
 • Трансфери со климатизиран автобус по програмата
 • Фериброд Тарифа – Танжер - Тарифа
 • 2 ноќевања на база HB+ полупансион /појадок и вечера/ + вода и вино за вечера во хотел Alay 4* или сличен во Коста дел Сол
 • 1 ноќевање на база појадок и вечера во Казабланка во 4* хотел
 • 2 ноќевања на база појадок и вечера во Маракеш во 4* хотел
 • 2 ноќевања на база појадок и вечера во Фес во 4* хотел
 • Сите екскурзии во Мароко, без доплата за дополнителни активности
 • Полудневна обиколка на Малага со водич на Бугарски јазик
 • Представник – преведувач на Бугарски јазик за време на престојот во Коста дел Сол и Мароко
 • Медицинск осигурување за период на патувањето со покритие 5 000 EUR

 • Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси - 55 евра по лице (задолжително се плаќат)
 • Ручеци за време на патувањето – се доплаќаат на лице место
 • Дополнителни активности, кои се плаќат на место
 • Бакшиши – 10 евра за целиот престој, се плаќаат на лице место
 • Осигурување од „Отказ на патување” – за враќање на платената сума, при отказ за здравствени и други причини
 • Виза за Мароко - 70 еур по лице

 • Забелешка – При лоши метеоролошки услови или други непланирани причини програмата може да претрпи промена!

  Информации за лет:

   

  20.10 – 27.10.2015 г.

  Вторник 20.10.2015

  Лет
  FB479

  Поаѓа Софија - Терминал 2 (SOF) во 15:50 ч.
  Пристигнува Малага, Шпанија (AGP) во 18:40 ч.

  Вторник 27.10.2015

  Лет
  FB480

  Заминува од Малага, Шпанија (AGP) во 18:10 ч.
  Пристигнува Софија - Терминал 2 (SOF) во 22:35 ч.

     27.10 – 03.11.2015 г.

  Вторник
  27.10.2015

  Лет
  FB479

  Заминува Малага- Софија (AGP) во 14:25 ч.
  Пристигнува Софија - Терминал 2 (SOF) во 17:15 ч.

  Вторник 03.11.2015

  Лет
  FB469

  Заминува Софија - Терминал 2 (SOF) во 19:25 ч.
  Пристигнува Малага, Шпанија (AGP) во 23:50 ч.


  Забелешка: Часовите на летови се препотврдуваат една недела пред патувањето

  Примерни хотели во Шпанија/Мароко

  4*

  Малага/Беналмадена

  Hotel Alay
  www.hotelalay.com

  Казабланка

  Hotel Prince de Paris
  www.princedeparis.com

  Маракеш

  Hotel MERYEM’S
  www.hotelmeriem-marrakech.com

  Фес

  Hotel SOFIA
  www.hotelsofia.ma  Начин на плаќање:

  депозит 300 евра при резервација; доплата до 20 работни дена пред датата на патување!

  Неопходни документи:

  Копија на меѓународен пасош со мин. валидност 6 месеци пред датата на екскурзијата, за деца до 18 г. Кои патуваат со еден или без родител, нотарска заверка од едниот или двата родители! За оваа патување е потребна виза !!!

  Рокови за отказ и пенали:

 • До 60 работни дена од датата на заминување – без пенали
 • ОД 59 работни дена до 21 дена – 300 евра
 • Од 20 работни дена до денот на патување – 100% од вредноста на патувањето.

 • follow_us add us to your circle